A Progresszív Transzjogi Aktivizmusom (PTA) építőelemei
Az alábbi írásban szeretném bemutatni, hogy én mit gondolok PTA-ról, amiben hiszek és amit követek. Egy „aktivista hitvallásnak” is tekinthető. Örülök, ha minél több dologban találok az olvasóval azonosságot és együtt tudunk küzdeni azért, hogy a transznemű embereknek is élhető legyen ez a világ, függetlenül attól, hogy melyik országban születtek.
Szociális tranzíció: Ez a folyamat arról szól, hogy ha egy transznemű ember előbújik saját maga, családja, szűkebb-tágabb környezetében, akkor azt lehetőleg egy támogató közegben tehesse meg. Fontos, hogy a családtagok megértéssel és támogatással fogadják ezt a folyamatot. Ehhez az aktivizmusnak, elő kell segíteni az ismeretek terjesztését, a kérdések megválaszolását, a szülői gyász feldolgozását. Az érintettet is támogatni kell a folyamatban, ha segítségre szorul. Érdemes online/személyes rendszeres alkalmakat szervezni a segítésre, támogatásra.
Jogi tranzíció: A folyamat a hivatalos nem és névváltást jelenti, melyben az az állam, ahol a transznemű ember él, elismeri hivatalosan is, a transznemű ember nemi identitását. Kicseréli azokat a papírokat melyekkel úgy tudja leélni az életét, mint bármilyen más állampolgár. Fontosnak tartom, hogy ez az alapvető emberjogi kérdés az Európai Unió szintjén kerüljön szabályozásra, minden érintett országban azonos szabályozások mentén, melyek kizárólag csak önrendelkezési szabad választási alapon történhet. Ebben semmilyen előírást (szakvélemények, műtétek, stb..) a szabályozás nem írhat elő. Kapcsolódó videó: Akiket a magyar állam nem vesz emberszámba
Orvosi tranzíció: Az a folyamat, melynek keretében a transznemű ember különböző orvosi beavatkozásokat (hormonterápia, műtétek) szeretne a testén végrehajtatni annak érdekében, hogy a születési nemét megváltoztatva minél inkább a nemi identitásához illő testtel élhessen. A folyamat megkezdése előtt fontosak a mentál egészségügyi állapotfelmérések (szakvélemények) és orvosi vizsgálatok. A nemzetközi WPATH ajánlást kell az orvosi tranzíciók esetében követni. Be kell vezetni a WHO ICD11 ajánlásait is. Folyamatosan kontrollvizsgálatokkal kell követni a pácienst, aki hormonterápiába kezdett ,műtéteken esett át. A kontrollvizsgálatoknak ki kell terjednie a testi és mentális egészségre egyaránt. Az nem megoldás ha a magyar egészségügyi rendszer erre nincsen felkészülve, akkor ezektől „eltekintünk”. Az aktivizmusnak segíteni kell azokat a szakellátó orvosokat, akik a közösség kezelését végzik, ellátókkal amennyiben erre lehetőség van megállapodásokat kell keresni és kötni a közösség javára a kezelő orvosok útmutatásai alapján. Elő kell segíteni és támogatni a genderklinikák megalakulását és működtetését.
Párbeszéd a társadalommal: A PTA nem fundamentalista és nem radikális, az ilyen nézeteket és viselkedési formákat elutasítja. Folyamatosan keresi a párbeszédet a társadalommal annak érdekében, hogy a társadalom megértse a transzneműséggel kapcsolatos fogalmakat, a transznemű embereket megismerje és életükhöz fontos igényeiket felmérje. A párbeszéd NEM kompromisszum keresés és nem arról, szó, hogy jogokról kell lemondani, vagy azokat felpuhítani. A párbeszéd azért fontos, hogy lehetőleg minél több embernek a kérdéseire objektív, kutatási eredményeket alapuló válaszokat adjunk. Eloszlassuk a kételyeket és félelmeket. A PTA szótárában nem létezik az a fogalom, hogy transzfóbia, transzfób. Senkit nem illetünk ilyen jelzővel, még akkor sem ha esetleg nézetei a másik embernek radikálisan eltér a miénktől. A PTA alapvetően minden embert és minden embernek a véleményét tiszteletben tartja.
Iskolák: A PTA támogatja az iskolai szexuális és nemi identitásokról szóló – életkornak megfelelő – képzéseket az iskolai keretek között. A tanulóknak, a pedagógusoknak, valamint az iskola pszichológusoknak és minden olyan oktatás-nevelésben részt vevő személynek, akik gyerekek nevelésében vesznek részt. Az aktivizmus ezt a feladatot elsősorban az iskolában gondolja elvégezni a szülők helyett, mivel jelenleg a magyar felnőtt társadalom ezekben a kérdésekben (főleg nemi identitások) nem elég tájékozott. Egyet ért azzal, hogy az iskolai oktatásokat akkreditált civilszervezetek, esetenként képzésben részt vett önkéntesek, aktivisták is elvégezzék. Az első képzéseket 11-13 éves kortól kell kezdeni és fél évente érdemes ismételni. Kifejezett figyelmet kell fordítani az iskolai bullyingra, annak elsősorban megelőzősére és ha mégis bekövetkezne, akkor szakszerű kezelésére. Kapcsolódó videók: Becsengettek!
Egyházak: A PTA keresi kapcsolatot az egyházakkal és dolgozik azon, hogy előmozdítsa a párbeszédet az egyházak és a transznemű emberek között. Támogatja azt, hogy az egyházak befogadják a transznemű embereket a közösségeikbe.
Politika: A PTA keresi a kapcsolatot azokkal a pártokkal, melyek támogatják a transznemű emberek jogait előmozdító törvényi javaslatokat, együtt dolgozik velük a transznemű közösség életminőségét javítható társadalmi hatású stratégia alakításán, és megvalósításán, törvényjavaslatokat készít elő, tanácsadóként segíti a pártok munkáját. Kapcsolódó videó: Kire szavazzak?
Civilek, non-profit szervezetek: A PTA keresi a kapcsolatot azokkal a szervezetekkel, akikkel céljuk közös és az együttműködés kölcsönösen előnyös.
Média: Lehetőleg politikai irányultságtól függetlenül, kapcsolatokat épít minél több online és offline médiummal, ahol rendszeres megszólalásokkal, írásokkal képes a társadalomból minél több embert elérni.
Coaching: Segítséget nyújt azoknak a transznemű embereknek, akik tranzíciójukban, párkapcsolataikban, munkahelyi, iskolai, családi, stb.. nehézségekkel küzdenek. Tanácsokat ad és szükség esetén a megfelelő szakemberekhez irányítja az érintettet. Folyamatosan kíséri az érintettet amíg arra az érintettnek szüksége van.
Munkahelyek: A PTA dolgozik azért, hogy minél több transzbefogadó munkahely létesüljön az országban. Műhely foglalkozásokon keresztül ismerteti meg a vállalatok vezetőit, munkavállalóit, HR szakembereit azokkal a fontos kérdésekkel, melyek segítik a transznemű munkavállaló beilleszkedését egy munkahelyen. Elősegíti és támogatja a munkahelyi LMBTQ közösségek (ERG) megalapítását és működtetését. Kapcsolódó videó: Transznemű ember álom munkahelye
Rendezvények: A PTA igyekszik minél több konferencián, rendezvényen részt venni, ha lehetőség van rá előadást tartani, kerekasztal beszélgetéseken részt venni, ha szükséges akkor vitázik, eszmét cserél más gondolkodású emberekkel.