Transzneműek ezrei kérnek menedékjogot az Egyesült Államokban, olyan országokból menekülve, ahol önmaguknak lenni üldöztetést vagy akár erőszakot is jelenthet. Egy Bay Area szervezet lehetővé teszi számukra, hogy biztonságot és elfogadást találjanak.
Kiki Lopez alig két éve költözött San Franciscóba a Fülöp-szigetekről, új életet és biztonságot keresve. Lopez számára hazájának elhagyása nem csak az újrakezdésről szólt, hanem a túlélésről.
„Az otthoni életem nem volt elég fenntartható számomra. Féltem, hogy ha átmegyek oda, nehéz lesz számomra” – magyarázta Lopez.
Kiki most egy nonprofit szervezet közösségi koordinátoraként dolgozik, és nemcsak transznemű volta miatt szembesült diszkriminációval, hanem azért is, mert HIV-pozitív.
„Sok diszkriminációt tapasztaltam csak azért, mert HIV-pozitív vagyok” – mondta a CBS News Bay Area-nek.
Lopez egyike azon több ezer transznemű személynek, akik menedékkérelmet nyújtottak be az Egyesült Államokban, és olyan országokból menekülnek, ahol queer vagy transzneműség az életüket kockáztatja. A Fülöp-szigeteken Kiki szerint nincs jogi védelem a furcsa és transznemű emberek számára, így ki vannak téve az erőszaknak és a diszkriminációnak.
„A Fülöp-szigetek tele vannak furcsa emberekkel, de ott soha nem biztonságos. Orvosi és jogi szempontból nincsenek törvények, amelyek védenék a furcsa embereket és a transzokat” – tette hozzá.
Lopez az LGBT Asylum Project nevű nonprofit szervezet segítségét kérte San Francisco Castro kerületében, amely 2015 óta támogatja a Kikihez hasonló LMBT menedékkérőket.
A szervezet ingyenes jogi segítséget nyújt a szexuális irányultságuk, nemi identitásuk vagy HIV-státuszuk miatti üldöztetés elől menekülő bevándorlóknak.
„Körülbelül 250 aktív esetünk van, és tavaly 87 új esetet vettünk fel” – mondta Kenan Arun, az LMBT Menedékprojekt műveleti igazgatója.
A nonprofit szervezet elsősorban az olyan országokból származó menedékkérőket segíti, mint Oroszország, Brazília, a Fülöp-szigetek és a Közel-Kelet egyes részei. A mai napig az LMBT Menekültügyi Projekt több mint 150 személynek segített sikeresen menedékjogot szerezni az Egyesült Államokban.
Egy ügyvédcsoport, köztük Gervy John Tesoro vezetésével a szervezet San Franciscó egyetlen nonprofit szervezete, amely kizárólag ennek az ügynek szentelte magát.
„A hiteles fenyegetésektől, hogy meg fogják ölni őket azért, mert kik ők, kit szeretnek, hogyan élik az életüket, és milyen nemet képviselnek. Vagy még valami szörnyűbb dolog, például, ha egy családtag ismételten szexuálisan bántalmazta őket. vagy bandatagok” – magyarázta Tesoro.
Az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) 2020-as jelentése szerint világszerte jelentősen megnőtt az LMBT menedékkérők száma, beleértve azokat is, akik az Egyesült Államokban keresnek menedéket.
Carlo Gomez Arteaga, aki San Francisco transznemű kerületében dolgozik, saját szemtanúja volt a menedékkérők kihívásainak.
„Ezek az alapvető dolgok, amelyeket az emberek megtalálnak San Franciscóban, de nehéz ide eljutni. Sokszor a menedékkérőknek nagyon nehéz, nagyon veszélyes helyzeteken kell keresztülmenniük ahhoz, hogy idekerüljenek” – mondta Arteaga.
A nehézségek ellenére Kiki és mások úgy gondolják, hogy az utazás megéri. A Human Rights Campaign (HRC) 2019-es jelentése kiemelte, hogy a Fülöp-szigetek azon országok egyike, ahol a transznemű egyének súlyos kockázatokkal, köztük fizikai erőszakkal és társadalmi elutasítással szembesülnek.
Kiki számára a lehetőség, hogy életet építsen az Egyesült Államokban, átalakuló volt.
„Annyira hálás vagyok. Annyira áldottnak érzem magam, mert a menekültügyi eljárás része a munkavállalási engedély” – mondta Kiki.
Amíg a menedékkérelme még folyamatban van, Kiki már elkezdte megvalósítani amerikai álmát, biztonságot és reményt találva San Franciscóban.